Welcome to Renault Trucks Bulgaria
Транспортни решения
Какво е въздействието върху околната среда на батериите за електрически камиони?
Електромобилност
Sep. 27 2022
When switching to a fleet of electric trucks, a frequently asked question is whether the batteries have an impact on the environment. At Renault Trucks, we limit this impact. By keeping a track of all of batteries that we introduce to the market, we can monitor their performance in order to optimise them. Throughout their use, we can service them to extend their use. Once they reach end of life, we have reconditioning and recycling facilities. Discover our commitments to limit the environmental impact of the batteries in our electric trucks.
Какво е въздействието на производството на батерии върху околната среда?
Volvo Group е предприела действия, с които да гарантира, че добивът на литий, необходим за производството на литиево-йонни батерии, се извършва с грижа за околната среда и здравето на хората, които работят в мините. Уверяваме се, че нашите доставчици спазват международните препоръчителни етикети, одобрени от членовете на ОИСР (Организацията за икономическо сътрудничество и развитие). Това важи за почти всички от тях.
Минералите, използвани за производството на батерии, включително литиево-йонни, графит, никел или кобалт, не са редки метали. В доклад, публикуван през 2021 г., Международната агенция по енергетика (МАЕ) оценява, че днес на Земята има достатъчно запаси за производство на батерии (източник: "Литий и литий"): T&E Мониторинг на публични съобщения за планиран капацитет за производство на батерийни клетки, април 2021 г.).
Благодарение на тези действия и на поетите от нас ангажименти ние значително намаляваме въздействието на нашите батерии върху околната среда.
Are electric truck batteries bad for the environment?
Potential global warming due to battery production is quickly compensated with an electric truck! For example, making the four 66 kWh battery packs necessary for the Renault Trucks E-Tech D currently emits 20 tons of CO2. But its use allows to save 30 tons of CO2 per year compared to its diesel counterpart (in France). CO2 emissions due to battery production are therefore rapidly compensated.
Какъв е животът на батерията?
Продължителността на живота на батерията зависи от няколко фактора. Начинът, по който се управлява превозното средство, и практиките за зареждане на акумулатора играят съществена роля за продължителността на живота на акумулатора. За възможно най-дълъг срок на експлоатация, предлагаме курсове за обучение за да помогнете на шофьорите си да използват правилно акумулаторите и да ги зареждат при най-добрите условия. Това също така подобрява рентабилността ви чрез управлението на вашия автопарк от електрически камиони. В същото време предлагаме някои инструменти за наблюдение. Тези инструменти следят състоянието на вашите батерии (или SOH State of Health) в реално време и предоставят план за поддръжка, който отново осигурява максимален експлоатационен живот. Нашите договори за поддръжка са съобразени с нуждите на електрическите превозни средства и също така отчитат ограниченията на вашата стопанска дейност. В допълнение, за уверен преход към електрически превозни средства, гарантираме нашите батерии за период от 2 до 8 години., в зависимост от модела.
Какво става, ако батериите станат по-малко ефективни?
В Renault Trucks правим разлика между първия живот на батерията и това, което наричаме втори живот. Първият живот на акумулатора е целият период на използването му, откакто е бил първоначално монтиран на вашия камион. Втората употреба на батерията може да се осъществи в същото приложение (но може да е в друг камион) в зависимост от употребата и изискванията или в ново стационарно приложение.
Когато характеристиките на акумулатора престанат да отговарят напълно на приложението, акумулаторът се подменя. Смятаме, че батерията е достигнала края на първия си живот във вашия камион, когато максималната използваема енергия е приблизително 80 % от първоначалния ѝ капацитет. Продължителността на тази първа употреба се оценява на между 6 и 10 години, в зависимост от приложението.
Какво се случва с акумулатор, който е демонтиран? Няколко операции предлагат на тази батерия втори живот. Според диагностиката, извършена на дефектната батерия, е възможно да се сменят само дефектните модули (клетъчен пакет), за да се възстанови производителността, близка до първоначалното ниво, и да се удължи животът на батерията, която след това ще се използва във втория живот. Това наричаме регенериране.
Възможно е също така батерията да бъде напълно обновена чрез смяна на всички модули. След това батерията се произвежда отново. Това означава, че той може да се използва повторно, а не да се рециклира преждевременно.
След като бъде ремонтиран, акумулаторът се съхранява в нашите складове и е готов да бъде доставен за монтиране в камион.
Какво се случва с батериите след изтичане на експлоатационния им срок?
За да намалим значително въздействието на батериите върху околната среда, полагаме всички усилия да ги използваме през целия им експлоатационен период и дори в други сектори на дейност. След като изтече първият им живот, ние поемаме грижата за тях, за да ги използваме отново в друго приложение. Батериите или използваните от тях модули все още имат значителен капацитет за съхранение на енергия и могат да се използват за целите на стационарното съхранение на енергия, например в сектора на недвижимите имоти. Има много възможности за повторна употреба, а вторият им живот може да продължи между 10 и 15 години. Това наричаме повторна употреба и тя представлява неразделна част от нашия подход към кръговата икономика.
Ние също така създадохме мрежа за преоборудване с нашия партньор Neotrucks, който предлага Преобразуване на дизелов камион в електромобил.
Какво включва рециклирането на батерии?
Когато батериите вече нямат достатъчно ефективност за втори (или дори трети) живот, ние се грижим за тяхното рециклиране. Рециклирането е изключително важно за кръговата икономика и е в съответствие с отговорния подход към целия процес на декарбонизация на вашата дейност. При рециклирането на батерии ние отделяме компонентите, за да могат да бъдат използвани отново. Един от най-важните моменти е повторна употреба на суровини (графит, литий, никел и др.). Те могат да бъдат събрани за повторна употреба в производството. Тази практика свежда до минимум нуждите от доставки, а понякога дори повишава ефективността: например рециклираният литий е по-ефективен от прясно добития литий! По този начин Renault Trucks мисли за бъдещето на европейския регламент, който до 2030 г. може да изисква от производителите да рециклират поне 70% от теглото на батерията.